سارا ادیب

سارا ادیب

کارشناسی ارشد

شروع دوره: مهر 1396
پایان دوره: خرداد 1399
عنوان پايان‌نامه: چارچوبی مدل‌رانده برای توسعه‌ی برنامه‌های کاربردی توصیه‌گر آگاه به زمينه
استاد راهنما: دکتر بهمن زمانی
بیشتر

چکیده‌ی پایان‌نامه:
امروزه سیستم‌ها و برنامه‌های کاربردی توصیه‌گر، مانند برنامه‌های گردشگری، به‌طور گسترده‌ای توسط کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرند. سیستم‌های توصیه‌گر موبایل، با بهره‌برداری از اطلاعات زمینه که به‌راحتی توسط حس‌گرهای موجود در این دستگاه‌ها به دست می‌آید، می‌توانند تجربه کاربران را بهبود بخشند. به سیستم‌های توصیه‌گری که برای ارائه پیشنهاد از اطلاعات زمینه و الویت‌های کاربر استفاده می‌کنند، سیستم‌های توصیه‌گر آگاه‌به‌زمینه گفته می‌شود. این سیستم‌ها در بسیاری از برنامه‌های کاربردی و وب‌سایت‌ها، مانند برنامه‌های کاربردی توصیه‌گر گردشگری، به‌هدف بهبود دقت پیشنهاد و افزایش رضایت مشتری مورد استفاده قرار گرفته‌اند.
توسعه برنامه‌های کاربردی توصیه‌گر آگاه‌به‌زمینه در سکوی اندروید، به‌ویژه برای افراد مبتدی که تجربه کافی در زمینه برنامه‌نویسی ندارند یک کار چالش برانگیز محسوب می‌شود. از جمله مهمترین چالش‌ها می‌توان به پیچیدگی فرآیند و نیاز به دانش تخصصی در فرآیند توسعه یک برنامه کاربردی اندروید اشاره نمود. برای غلبه بر پیچیدگی، استفاده از رویکردهای جدید در توسعه نرم‌افزار، مانند مهندسی نرم‌افزار مدل‌رانده، می‌تواند راه‌گشا باشد. بر همین اساس، پژوهش حاضر با استفاده از مهندسی نرم‌افزار مدل‌رانده چارچوبی برای توسعه برنامه‌های توصیه‌گر آگاه‌به‌زمینه ارائه می‌دهد. با توجه به این واقعیت که دامنه برنامه‌های توصیه‌گر آگاه‌به‌زمینه، دامنه‌ای بسیار متنوع و گسترده است و در روش‌های مدل‌رانده به‌منظور تولید کد بیشتر و دقیق‌تر لازم است دامنه خاص‌تر شود، در این پژوهش دامنه گردشگری انتخابب شده است. جدای از بحث فنی، ما دامنه کار به گردشگری محدود کرده‌ایم، به این که گردشگری یک دامنه پیشرو در برنامه‎های کاربردی به‌ویژه برنامه‌های کاربردی توصیه‌گر محسوب می‌شود.
چارچوب مدل‌رانده پیشنهادی که اَتکارز نام دارد، شامل چهار جزء : زبان مدل‌سازی خاص دامنه‏، ابزار مدل‌سازی گرافیکی‏، کدهای تبدیل و سکوی‌ توسعه داده‌شده در محیط اندروید استودیو. به‌کمک ابزار اَتکارز می‌توان یک برنامه کاربردی توصیه‌گر آگاه‌به‌زمینه در دامنه گردشگری را مدل‌سازی و سپس مدل را بر اساس قیود تعریف‌شده اعتبارسنجی کرد. پس از طراحی و اعتبارسنجی‏، کدهای اندروید قابل اجرا ایجاد می‌شود‎‎‏. ‎در‎ نهایت با انتقال کدهای تولید‌شده به سکوی توسعه داده‌شده و اجرای برنامه‏،‏ فرآیند تولید برنامه کاربردی تکمیل می‌شود‎. به‌منظور ارزیابی چارچوب پیشنهادی‏، دو سیستم توصیه‌گر آگاه‌به‌زمینه شامل یک برنامه برای توصیه رستوران و یک برنامه برای توصیه هتل در دامنه گردشگری در قالب یک برنامه کاربردی ‏به‌نام اَرَ‎س‎ به‌صورت خودکار تولید شده است. همچنین با آموزش چارچوب اتکارز و طرح یک پرسش‌نامه از افراد خبره در زمینه برنامه‌نویسی اندروید و توسعه مدل‌رانده دعوت شده تا فرآیند ارزیابی را بر اساس معیارهای قابلیت استفاده‏، عملکرد و رضایت‏‌مندی انجام دهند. نتایج حاصل از ارزیابی نشان‌ می‌دهد که علاوه بر رضایت‌مندی کاربران از چارچوب‏، با استفاده از چارچوب اَتکارز‏، ‏می‌توان ‎94 % از کد برنامه کاربردی اَرَ‎س به‌طور خودکار تولید کرد باعث کاهش زمان و تسریع در فرآیند توسعه می‌شود.