رحیم لطفی

رحیم لطفی

کارشناسی ارشد

شروع دوره: مهرماه 1392
پايان دوره: مهرماه 1394
عنوان پايان‌نامه: الگويی جديد برای طراحی معماری سيستم‌های سازمانی با هدف تسهيل توليد خودکار کد
استاد راهنما: دکتر بهمن زمانی
موقعیت فعلی: برنامه‌نویس در گروه نرم‌افزاری هیلتن
بیشتر

چکیده‌ی پایان‌نامه:
سیستم‌های نرم‌افزاری ساخته‌ می‌شوند تا اهداف تجاری سازمان‌ها را برآورده کنند و معماری پلی بین این اهداف تجاری و سیستم نهایی ایجاد می‌کند. افزایش پیچیدگی در طراحی و تولید سیستم‌های نرم‌افزاری، علاوه بر بالا رفتن هزینه و زمان موجب تولید سیستم‌هایی با کیفیت پایین و خطاهای زمان اجرای زیاد می‌شود. برای غلبه‌بر مشکل پیچیدگی سیستم‌های نرم‌افزاری و نیز کاهش خطا درکد تولید شده، استفاده از الگو‌های طراحی توصیه می‌شود.
به طور مشخص، استفاده از الگوی طراحی در طراحی و توسعه سیستم‌های مبتنی بر پایگاه‌داده، که ما از آن‌ها به عنوان سیستم‌های سازمانی یاد می‌کنیم، باعث پایین آمدن وابستگی و پیچیدگی و همچنین بالا رفتن کارایی و مقیاس‌پذیری سیستم می‌شود. تحقیقات نشان داده است که طراحی‌های خوب معماری نرم‌افزار تأثیر قابل ‌توجهی بر ویژگی‌های کیفی سیستم نهایی دارند. با این وجود، هنوز مهندسین نرم‌افزار به دنبال معماری‌های مناسب برای طراحی سیستم‌های نرم‌افزاری می‌باشند که تا حدودی بتوانند توسعه‌ی سیستم‌های نرم‌افزاری را بهبود دهند.
در این پژوهش دو الگوی طراحی جدید با نام‌های MVC و MVC++ برای طراحی سیستم‌های سازمانی پیشنهاد می‌شود که استفاده از آن‌ها باعث کاهش زمان و هزینه تولید سیستم می‌شود. الگوهای طراحی MVC و MVC++ تولید خودکار کد را نیز پشتیبانی می‌کنند. به این منظور ابزاری با عنوان LCG در این پژوهش ساخته شده است. استفاده از ابزار برای تولید کد از روی مدل‌ها باعث می‌شود کدها بهینه و میزان خطا پایین بیاید. درنتیجه کیفیت نرم‌افزار بالا رفته و زمان کمتری صرف توسعه و تولید نرم‌افزار می‌شود. بنابراین، استفاده از ابزار LCG باعث کاهش زمان و هزینه در توسعه‌ی سیستم‌های سازمانی می‌شود.